ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΤΗΣ Α’ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ ΓΕΛ ΒΥΤΙΝΑΣ

Αριθ. Πρωτ: 393

Βυτίνα  2/12/2021

Αυτή η εικόνα δεν έχει ιδιότητα alt. Το όνομα του αρχείου είναι Χωρίς-τίτλο.png

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
ΠΕΡΙΦ. Δ/ΝΣΗ Π/ΘΜΙΑΣ & Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΠΕΛ/ΣΟΥ
Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΑΡΚΑΔΙΑΣ
ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΒΥΤΙΝΑΣ

Tαχ. Δ/νση: Βυτίνα Αρκαδίας Τ.Κ.: 22010

E-Mail : mail@lyk-vytin.ark.sch.gr

Τηλ. & Fax: 2795022214

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΤΗΣ Α΄ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ ΓΕΛ ΒΥΤΙΝΑΣ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ

Το ΓΕΛ Βυτίνας προκηρύσσει διαγωνισμό στο πλαίσιο της 20883/ΓΔ4/13-2-2020 ΥΑ του Υπουργείου Παιδείας «Εκδρομές – Εκπαιδευτικές επισκέψεις μαθητών  και μαθητριών Δημοσίων και Ιδιωτικών Σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εντός και εκτός της χώρας» και της Δ1α/Γ.Π.οικ. 55254 (ΦΕΚ 4187 Β΄/10-9-21) ΚΥΑ, για την πραγματοποίηση ημερήσιας εκπαιδευτικής εκδρομής της Α’ Λυκείου, στο πλαίσιο του αναλυτικού  προγράμματος,  χωρίς διανυκτέρευση, στις 22/12/2021 στην Πάτρα. Στην εκδρομή, η οποία θα γίνει με βάση το πρόγραμμα που ακολουθεί, θα συμμετέχουν 13 μαθητές και 2 συνοδοί καθηγητές.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΡΟΜΗΣ

Αναχώρηση από  ΓΕΛ Βυτίνας την Τετάρτη 22/12/2021, ώρα 8.10΄  και επιστροφή  στον ίδιο χώρο, ώρα 20.00΄.

8.10΄: Αναχώρηση από τη Βυτίνα με ενδιάμεση στάση.

11.30΄ : Άφιξη στον Άγιο Ανδρέα και ξενάγηση στον χώρο .

12.30΄: Περίπατος στο ιστορικό κέντρο (Ρωμαϊκά Λουτρά- Ψηλά Αλώνια- Ωδείο- Ρωμαϊκό Στάδιο).

13.30΄: Ελεύθερος χρόνος- φαγητό.

17.00΄: Αναχώρηση από Πάτρα με ενδιάμεση στάση.

20.00΄: Άφιξη στη Βυτίνα

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΟΥΝΤΑΙ

1. Το λεωφορείο θα είναι στη διάθεση των μαθητών καθ’ όλη την διάρκεια της εκδρομής, των δραστηριοτήτων αυτής και για όλες τις μετακινήσεις των μαθητών όπως αναφέρεται στο πρόγραμμα.
  1. Το τουριστικό γραφείο, μαζί με την προσφορά που θα υποβάλλει στο σχολείο για να αναλάβει την οργάνωση της εκδρομής, υποχρεούται να καταθέσει απαραιτήτως υπεύθυνη δήλωση ότι διαθέτει Ειδικό Σήμα Λειτουργίας, το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.
  1. Πρέπει να υπάρχουν απαραιτήτως στο λεωφορείο το προβλεπόμενο στο άρθρο 13 Ν.711/77 δελτίο απογραφής και το δελτίο τεχνικού ελέγχου από το οικείο ΚΤΕΟ καθώς επίσης να διαθέτει κλιματισμό, μουσική, μικροφωνική εγκατάσταση, φαρμακείο, ζώνες ασφαλείας και να πληροί τις νόμιμες προϋποθέσεις κυκλοφορίας.
  2. Να εφαρμόζονται τα ειδικά μέτρα προστασίας κατά του COVID 19.
  1. Ασφάλιση αστικής ευθύνης που θα καλύπτει τους μαθητές και τους συνοδούς καθηγητές σε περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας.
  2. Από την συνολική αξία της εκδρομής το 20% θα παρακρατηθεί σαν εγγύηση ακριβούς εκτέλεσης της σύμβασης και θα αποδοθεί μετά την επιστροφή των μαθητών από την εκδρομή.
  1. Στην προσφορά θα αναφέρεται το συνολικό κόστος της εκδρομής καθώς και το κόστος ανά μαθητή μαζί με το Φ.Π.Α.
  1. Το σχολείο θα επιλέξει την καταλληλότερη προσφορά με κριτήρια οικονομικά, ποιοτικά, ασφάλειας.

Οι σχετικές προσφορές θα πρέπει να κατατεθούν στο γραφείο του διευθυντή του σχολείου μέχρι την Τετάρτη 8/12/2021 και ώρα 11:20΄πμ σε κλειστούς φακέλους που θα φέρουν εντύπως ή με σφραγίδα τα στοιχεία του προσφέροντος και την ένδειξη «Προσφορά για την μονοήμερη εκδρομή της Α’ τάξης του Γενικού Λυκείου Βυτίνας». Εκπρόθεσμες προσφορές και αντιπροσφορές δεν θα γίνουν δεκτές. Οι προσφορές που θα κατατεθούν θα ανοιχτούν ενώπιον του συλλόγου την Τετάρτη 8/12/2021 και ώρα 11:30΄πμ.

Ενστάσεις κατά της επιλογής θα γίνονται δεκτές μέχρι Δευτέρα 13/12/2021 και ώρα 11:30΄πμ.

Θεόδωρος Καβουρίνος